UPLYNULO 70 LET: Z VÝLETNÍ KAVÁRNY SE STÁVÁ OPLATKÁRNA

1948 Poválečné období

Po druhé světové válce přešla výroba lázeňských oplatek z rukou soukromníků do státem řízených továren, tradice výroby mariánskolázeňských oplatek ale nebyla přerušena. Od roku 1950 se výroba oplatek soustředila do prostor bývalé výletní kavárny Victoria v Máchově ulici v Mariánských Lázních. Zde se začíná koncem 50. let vyrábět novinka, lázeňské trojhránky.

oplatky3

oplatky1

 

1897 Nejznámější cukrářský rod

Mezi nejvyhlášenější sladkosti od konce 19. století patřily bezesporu výrobky Františka Wittmayera, který byl zakladatelem známého cukrářského rodu. František Wittmayer se vyučil řemeslu v Mariánských Lázních. Šlo o první české cukrářství v pohraničí, kde se pekly pravé mariánskolázeňské oplatky.

 

1923 Vynálezce čokoládových oplatek

Nejvýznamnější osobností poválečné historie výroby lázeňských oplatek v Čechách byl Josef Homolka (1892-1988), který získal zkušenosti s výrobou lázeňských oplatek v Mariánských Lázních. Tři roky strávil experimentováním, než se mu podařilo připravit první várku čokoládových oplatek.

 

oplatky2

Zdroj:https://www.oplatky-kolonada.cz/cs/historie/

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení